Du är här: Start / Bygga & bo / Översiktsplan / Allmänna intressen / Naturvård och biologisk mångfald

Naturvård och biologisk mångfald

Nulägesbeskrivning

Laholms kommun består i huvudsak av fyra naturtyper, kust, slättlandskap, mellanbygd - småkullrigt landskap med inslag av skog - samt skogslandskap med höjdplatå. Det särpräglade kustlandskapet med långa sandstränder och skyddsskog är utsatt för ett hårt exploateringstryck. Slättlandskapet, med genomsläppliga jordar och ett intensivt jordbruk, ger ett näringsläckage till grundvattnet i dessa områden.

Andra karaktäristiska naturtyper för Laholms kommun är ädellövskogarna på Hallandsås samt flera stora våtmarksområden i inlandet.

Nedan anges områden och företeelser med speciella värden som uppmärksammats i särskilda beslut eller definierats i olika inventeringar.

Riksintresse-områden

Natura 2000-områden

Natura 2000 är ett nätverk av värdefulla naturområden som byggs upp inom EU. Syftet är att värna om naturtyper och livsmiljöer - habitat - för de arter som EU-länderna har kommit överens om. Åtgärder i ett Natura 2000-område, eller inom ett område utanför som på ett betydande sätt kan påverka miljön i ett Natura 2000-område, kräver tillstånd av länsstyrelsen.

Riksintresse för naturvården

Dessa områden skall representera huvuddragen i svensk natur, belysa landskapets utveckling samt visa mångfalden i naturen. Inom varje naturgeografisk region väljs de områden som bäst företräder regionens olika landskaps- och naturtyper.

Naturreservat

Naturreservat är ett område som skyddats av länsstyrelsen eller kommunen med stöd av miljöbalken. Syftet är att bevara biologisk mångfald, vårda eller bevara värdefulla naturmiljöer eller tillgodose behov av områden för friluftslivet. Arbete pågår med att bilda ytterligare naturreservat, vilka framgår av kartan Naturresurser.
Inom kommunen finns dessutom ett kyrkoreservat, ett område som Egendomsnämnden i Göteborgs stift avsatt.

Naturminne

Naturminne är ett särpräglat naturföremål eller mindre område som behöver skyddas eller vårdas särskilt.

Regionalt värdefulla naturområden

 I översiktsplanen redovisas endast de områden som tagits upp i länsstyrelsens naturvårdsprogram för Hallands län avseende Laholms kommun. I denna plan begränsas objekten till de mest värdefulla, det vill säga dem som betecknas som klass 1. Vilka dessa är framgår av tabellen under stycket "Sammanställning av naturintressen" längre ner på denna sida

Övriga områden
med höga naturvärden

Biotopskyddade områden 

Med stöd av miljöbalken kan länsstyrelsen eller skogsvårdsstyrelsen skydda ett mindre område. Syftet är att bevara livsmiljöer för hotade djur- och växtarter, till exempel al- och kalkkärr, ras- och bergsbranter, naturskogar, sumpskogar och hassellundar. Områdena avgränsas geografiskt.

Dispens

Inom de biotopskyddade områdena får inte verksamhet bedrivas som kan skada naturmiljön. Dispens medges endast om det finns särskilda skäl. För åtgärder inom dessa områden krävs samråd med olika myndigheter. Handlar det om avverkning skall kontakt tas med skogsvårdsstyrelsen, gäller det ledningsdragningar, vägbyggen och dylikt skall länsstyrelsen kontaktas. 

Biotopskyddade områden kan också vara mindre mark- eller vattenområden, som utgör livsmiljö för hotade djur och växtarter eller som är särskilt skyddsvärda ur andra synpunkter. Det kan exempelvis vara alléer, källor med omgivande våtmark, odlingsrösen, pilevallar, småvatten och våtmarker, stenmurar och åkerholmar

Nyckelbiotoper och naturvärdesobjekt

Nyckelbiotoper och naturvårdesobjekt är skyddsvärda biotoper inom skogsmark. De har registrerats av skogsvårdsstyrelsen och är av stor betydelse för skogens hotade och sällsynta flora och fauna. Syftet är att bevara dem för framtiden, men de saknar ett formellt skydd. I Laholms kommun finns mer än 200 områden av detta slag.

Våtmarker

Enligt våtmarksinventeringen är våtmarker av klass 1 och 2 särskilt ekologiskt  känsliga. Enligt gällande praxis lämnas aldrig tillstånd eller medges undantag för till exempel dikning i dessa.

I tabellen nedan, under avsnittet "sammanställning av naturintressen," anges var våtmarkerna av klass 1 är belägna. Våtmarker av klass 2-typ redovisas på kartan Naturresurser.
Riksintresse för naturvården har utpekats för:

Sammanställning av naturintressen

Under arbetet med översiktsplanen inventerades samtliga naturintressen i Laholms kommun. Dessa har sammanställs till en tabell.
Klicka på denna tabell för att se var det finns intressanta objekt
(pdf-fil 121 kb).

Naturområden liksom våtmarker med naturvärde 2 och 3 framgår av länsstyrelsens inventeringar. Värdefulla ängs- och hagmarker i Laholms kommun framgår också av länsstyrelsens inventering.

Överväganden och rekommendationer

Beträffande kommunens ställningstagande till riksintresset, se även i avsnitt "Områden av riksintresse".

Laholms kommun arbetar för följande åtgärder:

Sandstrandsområdena i Höka och Tönnersa flygsandsfält skall bevaras oexploaterade. Friluftslivet utmed stränderna skall styras till mindre känsliga delar. Den biologiska mångfalden bör bevaras och förstärkas genom att värdefulla naturmiljöer skyddas mot åtgärder som kan få negativ påverkan. Exploateringsföretag undviks inom de områden som bedömts vara av särskilt naturvårdsintresse.
(Se vidare under avsnittet regionala miljömål 12:1)

Enstaka ny bebyggelse prövas med särskild hänsyn till naturvårdens intressen i respektive område.
(Se vidare under avsnittet regionala miljömål 15: 1c) 

Rekreationsområde

Kommunen betraktar Hallandsås som ett rekreationsområde. Anläggningar för turism och friluftsliv bör dock anordnas och utformas efter åsens naturliga och klimatiska förutsättningar. Man bör också ta hänsyn till det vildmarksliv och natursceneri som åsen erbjuder. Berg- och grustäkter skall inte tillåtas på åsen eller dess sluttningar.

Resurs

Anordningar för det rörliga friluftslivet planeras och placeras med god tillgänglighet för besökare. Samtidigt måste man se till att störningar i naturkänsliga områden blir obetydliga.
Värdefulla naturområden är en resurs för kommunens invånare och turister. Kommunen arbetar för att förbättra informationen om områdena.
(Se vidare under avsnittet regionala miljömål 15: 1c)

Vid plantering efter slutavverkning är målet att andelen lövträd skall öka.
(Se vidare under avsnittet regionala miljömål 6:2 och 12: 2a)

I ”särskilt skyddsvärda våtmarker” - klass 1 - får inga ingrepp tillåtas som kan störa den hydrologiska stabiliteten. Kalkning, torvtäkt, väg- och ledningsdragning skall undvikas. I skyddsvärda våtmarker  - klass 2 - bör ingrepp, även små lokala, i det längsta undvikas. Dikning får inte ske.
(Se vidare under avsnittet regionala miljömål 11:6)

Kommunen bör vidare utreda naturområdenas värde, prioritera och lämna förslag till åtgärder, så att de mest värdefulla områdena säkerställs. Detta kan emepelvis ske i form av ett kommunalt naturvårdsprogram.
(Se vidare under avsnittet regionala miljömål 11:2 och 12:2d)

Informationen till besökare om värdefulla naturområden, naturvärden och deras betydelse ska intensifieras.

Underlagsmaterial och hänvisningar

Karta

Karta över riksintresse för naturvård, områden som berörs av naturvårdsprogram och våtmarker.

Kommentera sidan

Innehållsansvarig: Anna-Lena Lundby
Sidan granskad den 12 januari 2011