Laholm växer västerut
I förslaget till plankarta för Åmot ryms bostäder fär närmare 5 000 personer.
Under sommaren 2010 presenterades ett förslag till fördjupad översiktsplan för Åmot, mellan Laholm och Mellbystrand. Förslaget, som handlar om hur Laholm ska växa västerut under kommande decennier, ligger på kommunfullmäktiges bord den 30 augusti.
Som mest rymmer planerna 5 000 nya invånare samt verksamheter som exempelvis handel.
Under förra hösten avslutades samrådet med kommuninvånare och myndigheter. Med utgångspunkt från de synpunkter som då framfördes reviderades förslaget.
Bland annat har områdets utbyggnad, som omfattar 300 hektar vilket motsvarar ungefär 430 fotbollsplaner, delats in i etapper och verksamhetsområdena har närmare preciserats.
På fullmäktiges bord
Under senvintern och våren ställdes planförslaget ut i Stadshusets entré och på Maxi stormarknad i Mellbystrand. Nu har planen vandrat hela vägen till kommunfullmäktige. Den 30 augusti tar ledamöterna i kommunfullmäktige ställning till förslaget.
Om ni har frågor går det bra att vända sig till planeringssekreterare Karl-Axel Jansson, tfn 0430-152 40,
e-post karl-axel.jansson@laholm.se
Innehållsansvarig: Anna-Lena Lundby
Sidan uppdaterad den 10 augusti 2011
Kontakt
Planeringssekreterare
Karl-Axel JanssonVäxel: 0430-150 00
Direkt: 0430-152 40
Humlegången 6
312 80 Laholm
karl-axel.jansson@laholm.se


27°