Du är här: Start / Kommunal service / Aktuella projekt / Ny skola i Veinge / Den nya skolans arbetsform

Den nya skolans arbetsform

Arbetet med den nya skolans pedagogik och skolan som en del av samhället ingår i det som kallas för programskedet. Här planeras och diskuteras utformningen av skolans lokaler för att tillgodose detta nya pedagogiska arbetssätt. Här ges även företagare, föreningar, allmänhet med flera möjlighet att lämna synpunkter på hur skolan ska användas utanför skoltid.

Kommunfullmäktige fick den 31 januari 2008 en presentation av rektorerna Yvonne Arestrand och Barbro Sundström. De visade "Veinge F-9 Mötesplats mitt i byn". 

Ledningsfilosofi för F-9 skolan

Yvonne Arestrand (rektor, tom vt 2008, för 7-9) och Barbro Sundström (rektor F-6) arbetade under hösten 2007 fram en ny ledningsfilosofi, som ska gälla för den nya F-9 skolan. Denna fokuserar på följande punkter:

Kommentera sidan

Innehållsansvarig: Frida Eliasson
Sidan granskad den 6 oktober 2011