Motionsslingor och vandringsstigar
Vandringsstig genom sköna vitsippsblommor
Vandringar i Laholms kommun
För den som vill ut i naturen finns ett antal motionsslingor och vandringsstigar att välja på runt om i kommunen. Sammanlagt finns det ca 10 mil markerade slingor och stigar.
Alla känner nuförtiden till nyttan av att röra på sig. Det är helt gratis och alla generationer kan deltaga. Dessutom är det en sysselsättning som kan utövas hela året, varje årstid har sin tjusning.
Broschyr
I broschyren "Vandringsstigar och motionsslingor i Laholms kommun" presenteras fakta om slingorna varvat med vackra foton, schematiska kartor, kommentarer och tips. Foldern gjordes under sommaren 2009.
Broschyren finns i Laholm bland annat på turistbyrån, Medborgarservice i Stadshuset och simhallens reception. Den är gratis.
Utanför Laholm finns den på ett stort antal platser, exempelvis Maxi i
Mellbystrand, Svens Livs i Skummeslövsstrand, Ica i Hishult, Ysbyhallen med flera ställen.
Sedan broschyren trycktes har en del hänt. Ysby - Forsastigen håller på att dras om, så kartan och sträckningen i broschyren stämmer inte längre. Den nya dragningen är inte helt klar.
På sidan Knäred - Backstugeleden finns under "Andra leder i samma område" uppräknat ett antal slingor. Alla finns inte kvar. Förutom Backstugeleden finns även Tjuvahålsleden, Gungasjöleden, Kvarnfallsleden, Kraftverksleden och Bokskogsleden. Övriga finns inte längre.
Nya slingor
För att presentera något från broschyren skulle vi vilja uppmärksamma några relativt nyanlagda slingor.
Sinnenas Stig
Sinnenas Stig är gjord i samråd med Handikappföreningarnas Samarbetsorganisation.
Den utgår från Folkhälsocentrum, går förbi Glänningsjö och vidare runt Hans Ols Sjö.
Den är hårdbelagd och det finns belysning på nästan hela sträckan.

Sinnenas Stig i sommarskrud
Slingan är 4,2 km och är märkt med gulvita markeringar. Enklare karta kan erhållas i Folkhälsocentrums reception.

Vackra träd skänkta av Södra Hallands Naturskyddsförening
Invigning av Sinnenas Stig
Officiell invigning av Sinnenas Stig skedde den 9 januari 2010. Det var en mycket kall vinterdag och Kane Bengtsson från Handikappföreningarnas Samarbetsorganisation klippte det blågula bandet.

Kane Bengtsson inviger Sinnenas Stig
Göstorps Skog

Spännande natur i Göstorps Skog
I naturreservatet Göstorps Skog har Länsstyrelsen gjort två slingor. De invigdes i maj 2009. Slingorna går genom gammal spännande skog, som har fått sköta sig helt själv. Du vandrar förbi stora stenblock och i skogen finns också en vacker sjö full med näckrosor. Slingorna är 1,4 km respektive 2,6 km.

Den vackra näckrossjön i Göstorps Skog

Vackert stenblock utmed slingan i Göstorps Skog
Välkommen ut på många sköna vandringar i vår vackra natur i Laholms kommun!
Innehållsansvarig: Annette Olsson
Sidan granskad den 18 april 2013
Kontakt
Anläggningsintendent
Annette OlssonVäxel: 0430-150 00
Direkt: 0430-151 70
Fax: 0430-153 21
Besöksadress:
Bättringsvägen 4
Laholm
annette.olsson@laholm.se



24°