Du är här: Start / Kommunal service / Stöd och omsorg / Barn ungdom och familj / Barn- och familjegruppen / Kontaktpersoner och stödfamiljer

Kontaktpersoner och stödfamiljer

Ibland kan barn och ungdomar behöva miljöombyte, stimulans, fler vuxna förebilder, ett andrum från vardagen etc. Att vara kontaktperson eller stödfamilj handlar inte bara om att själv ge. Du får även själv mycket tillbaka. Att lära känna en ny person, få nya kunskaper och erfarenheter kan vara till mycket nytta och glädje.

En stödfamilj tar oftast emot barn och ungdomar i sitt hem. Det kan handla om några helger eller veckodagar i månaden, allt efter behov. Ofta sover barnet över.

En kontaktperson tar oftast emot ungdom eller vuxen i sitt hem under några dagar i månaden.

För att en kontaktperson eller en stödfamilj ska blir godkänd av socialtjänsten krävs bland annat att kunna tillgodose barnets, ungdomens eller den vuxnes särskilda behov. En mindre ersättning utgår i form av arvode och omkostnadsersättning.

Är du intresserad av att bli kontaktperson eller stödfamilj? Tag kontakt med placeringsgruppen för vidare information.

Familjehem

Med familjehem avses ett hem som på uppdrag av socialnämnden tar emot barn/ungdom för stadigvarande vård och fostran eller vuxna för vård och stöd.

Socialnämndens mål med familjehemsvården

"Barn, familjer och vuxna med särskilda behov.

Myndighetsutövningen ska ha en stark betoning på att främja och mobilisera brukarnas, familjernas och deras nätverks egna resurser. I varje ärende ska eftersträvas lokala och nätverksorganiserade lösningar som grundar sig på respekt för den enskilde individen. När placering är aktuell och inte är möjlig att genomföra inom nätverket ska familjehemmet rekryteras inom Laholms kommun"

Familjehemsvården skall erbjuda en trygg familjesituation med god omsorg och fostran av de barn och ungdomar, som bor i familjen. Familjehemmet skall vara en utvecklande och stabil livsmiljö för barnet. Familjevården ska öka den unges självkänsla och tilltro till sin förmåga

Är du intresserad av att ta emot barn eller ungdom i ditt hem? En del barn och ungdomar kan av olika andledningar inte bo hemma hos sina föräldrar, utan måste få vård och omsorg i en annan familj.

Att ha ett familjehem, eller som det också kallas fosterhem, innebär att man för en kortare eller längre tid tar emot barn eller ungdom som bor stadigvarande i familjen.

Har ni tid och plats och vill engagera er? Ja, då kanske ett familjehemsuppdrag är något för er.

Barn och ungdomar behöver kärlek

Barn och ungdomar som placeras i familjehem har olika behov, och därför kan de se olika ut. Att det finns gott om tid och att familjens sociala situation är stabil är viktigt när man är fosterfamilj.

Gemensamt för barnen och ungdomarna är att de behöver kärleksfulla, trygga och tydliga vuxna som har värme, tålamod och förmåga att sätta gränser. Ni kan bo på landet eller i stan, bara ni har ett rum ledigt.

Det är positivt om det redan finns barn i familjen, och oftast är det bra om fosterbarnet är yngst och inte behöver konkurrera med jämnåriga. Det placerade barnet kan behöva goda förebilder i den nya familjen, både i barn och i vuxna.

Vi brukar säga att det måste finnas ett känslomässigt överskott hos dem som arbetar med familjehemsvård. Med det menar vi att man behöver ha både empati och stort engagemang i barnet, men också i deras familj och övriga nätverk.

Livet som familjehem kan vara slitsamt, men också stimulerande och givande. Det är viktigt att alla familjemedlemmar är överens om att vilja ta emot en person till i familjen.

För vem behövs familjehem?

Skälen till att barn och ungdomar placeras i familjehem är självfallet olika, men gemensamt för alla är att de behöver komma ifrån sin nuvarande miljö under en kortare eller längre tid. Att mindre barn behöver ett annat hem kan bero på att föräldrarna har missbruksproblem, är psykiskt instabila eller utvecklingsstörda. De lite äldre barnen, kan förutom en socialt instabil hemmiljö, även ha relationsproblem, koncentrationssvårigheter och skolproblem som orsak till placering i en annan familj.

De lagar som ligger till grund för familjehemsplaceringar av barn är socialtjänstlagen (SoL) eller lagen med särskilda bestämmelser om vård av unga (LVU). Oavsett vilken lag som används är målsättningen att barnet ska återvända till sin familj.

Samarbete

Familjehemsvård handlar mycket om samarbete med andra betydelsefulla personer runt barnet. En viktig uppgift för ett familjehem är att hålla kontakten med barnets familj. Socialtjänsten har ansvaret för barn som är familjehemsplacerade och ska tillsammans med familjehemmet och barnets föräldrar planera framtiden och följa barnets utveckling.

Varje placerat barn har en ansvarig socialsekreterare, som regelbundet ska besöka barnet. Familjehemmet får också handledning och stöd från ansvarig socialsekreterare.

Ekonomisk ersättning och avtal

När ett barn placeras i ett familjehem skrivs ett avtal mellan familjen och socialnämnden. Avtalet innehåller information om rättigheter och skyldigheter samt ekonomi. Den ekonomiska ersättningen är tvådelad:

Ersättningarna varierar utifrån barnets ålder och den arbetsinsats uppdraget kräver.

Utredning

Innan man tar emot barn eller ungdomar måste socialförvaltningen göra en familjehemsutredning. Under tiden besöks ni av socialsekreterare som gör en djupintervju för att lära känna er och kunna bedöma era resurser.

Det är vår uppgift att utreda era förutsättningar att bli och vara familjehem. Det är viktigt att ta reda på vad ni är bra på och vad ni är mindre bra på. Allt för att hitta rätt familj till varje enskilt barn/ungdom.

I Laholms kommun använder vi oss av en intervjumetod, Kälvesten. Två socialsekreterare kommer hem till er och informerar er om hur utredningen går till, samt att socialsekreterarna även kommer att intervjua era biologiska barn. Efter det besöket bokar vi några tider tillsammans. Under intervjuerna sitter man själv med en socialsekreterare och svarar på samma frågor som ens partner. Intervjuerna med de vuxna tar ungefär tre till fem timmar att genomföra. Efter det kommer svaren på intervjuerna att analyseras av en för ändamålet utbildad person. Ni får sedan en återföring av intervjuer/analysen av socialsekreterarna.

Vi behöver ert samtycke till att få utdrag ur polisregistret, socialregistret och kronofogdemyndighetens register. Vi kontaktar de personer som ni uppger som referenter. Vi samråder alltid med den kommun ni är bosatt i. Vi samråder även med de kommuner som ni eventuellt tidigare samarbetat med.

Släktingar som är intresserade att vilja bli familjehem genomgår samma utredning på samma sätt som andra blivande familjehem.

Intresserad?

Behovet av familjehem ökar, samtidigt som det blivit allt svårare att rekrytera nya familjer. Just nu behövs ett stort antal familjer som vågar anta utmaningen att ta emot ett fosterbarn.

Det ställs inga formella krav för att bli ett familjehem. Om det finns släktingar eller andra anhöriga som kan ta emot ett barn som behöver placeras, utred detta alternativ i första hand.

Det är viktigt att blivande familjehemsföräldrar har en stabil social situation och en sund och normal ekonomi. Man skall ha ett varmt levande intresse för barn och ungdom.

Det är också viktigt att man är positiv till att ta kontakt med de placerade barnets biologiska föräldrar.

Du som är intresserad och känner att det skulle vara stimulerande att göra en insats som familjehem kan kontakta familjehemssekreterarna.

Jourhem

Vad skiljer ett jourhem från ett familjehem?

Ett kontrakterat jourhem tar emot placeringar med mycket kort varsel. Placeringen är aldrig längre än tre (3) månader. Ett jourhem skall alltså medverka till att någon snabbt kan placeras i avvaktan på en mer varaktig lösning och på så sätt vara en resurs i akuta situationer.

Ett jourhem kan ha en (1) till fyra (4) platser och skall bestå av två vuxna makar eller sambos. Man skall ha en målgruppsindelning som kan vara barn från 0-12 år eller barn och ungdomar från 13-21 år. Om man har egna barn skall dessa vara äldre än placerade barn. Ett jourhem kan ha egna vuxna barn som flyttat hemifrån eller inga barn alls.

Vi ser helst att man inte har pälsdjur i hemmet.

Laholms kommun har beslutat att ha två kontrakterade jourhem - ett för ådrarna 0-12 år samt ett i åldrarna 13-20 år. Båda skall ha plats för minst två personer. Placering av vuxen förälder med barn kan förekomma.

Jourhemmet skall geografiskt finnas inom 30 minuters körväg från socialkontoret i Laholm. Båda föräldrarna skall ha B-körkort och klara både mörker- och vinterkörning. Närhet till skola är en fördel.

Socialkontoret tecknar ett särskilt avtal med ett jourhem som då blir ett kontrakterat jourhem. Det betyder att en fast aarvodes- och omkostnadsersättning utgår månadsvis till jourhemmet - oavsett om någon är placerad eller ej i jourhemmet.

Det kontrakterade jourhemmet förbinder sig genom avtalet att utan dröjsmål ta emot placering och att dessa placeringar aldrig blir längre än tre månader. När placering sker tillkommer en utökad omkostnadsersättning utöver den alltid utbetalade fasta ersättningen. Laholms kommun följer Svenska kommunförbundets rekommendationer och riktlinjer för ersättning till familjehem, kontrakterade jourhem, stöd- och kontaktfamiljer/personer. Ersättningen baseras på beräkningar utifrån aktuellt års prisbasbelopp.

Du som är intresserad och känner att det skulle vara stimulerande att göra en insats som jourhem kan kontakta någon av familjehemssekreterarna.

Kommentera sidan

Innehållsansvarig: Malin Carlsson
Sidan uppdaterad den 24 november 2011

Kontakt

Enhetschef

Lena Evertsson
Växel: 0430-150 00
Direkt: 0430-265 50
Fax: 0430-711 41
Besöksadress:
Trädgårdsgatan 15
Laholm

Länkar