JavaScript är avstängt! För att laholm.se ska fungera korrekt behöver er webbläsare stödja JavaScript.
Du är här: Start / Bo, miljö och trafik / Miljö / Miljö- och hälsoskydd / Kontakta miljöenheten

Kontakta miljöenheten

Medborgarservice - här får du hjälp med mycket

Till Medborgarservice kan du vända dig för att få svar på olika kommunala frågor eller besked om vem du ska kontakta. Med hela kommunens serviceutbud samlat på ett ställe får du snabbt hjälp med olika blanketter och ansökningar. Du kan ringa oss, skicka e-post eller bara att komma in till Stadshuset, du behöver inte boka tid.

Kontakt

Medborgarservice

Medborgarservice
Växel: 0430-150 00
Humlegången 6
312 80 Laholm
medborgarservice@laholm.se

Medborgarservice öppettider:

  • Måndag-onsdag klockan 07.45-17.00
  • Torsdag klockan 07.45-17.30
  • Fredag klockan 07.45-17.00

Laholms kommuns telefonväxel öppnar klockan 08.00

Laholms kommuns telefonväxel öppnar klockan 08.00 och har lunchstängt klockan 12.00-13.00

Miljöenheten

Växel: 0430-150 00
Humlegången 6 
312 80 LAHOLM 
E-post: samhallsbyggnadsnamnden@laholm.se

Livsmedelsinspektör

Niklas Fahlstedt
Direkt: 0430-151 42
Livsmedelstillsyn
E-post: niklas.fahlstedt@laholm.se

Alkohol- och tobakshandläggare

Sebastian Stjärneblad
Direkt: 0430 - 265 65
Serveringstillstånd, tobakstillstånd
E-post: sebastian.stjarneblad@laholm.se

Miljö-och hälsoskyddsinspektör

Martin Söderberg
Direkt: 0430-150 72
Enskilda avlopp
Epost: martin.soderberg@laholm.se

Tf Miljöchef/Miljö-och hälsoskyddsinspektör

Lina Johansson
Direkt: 0430-151 41
Enskilda avlopp
Epost: lina.johansson@laholm.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör 

Emelie Mårtensson 
Direkt: 0430-151 27
Enskilda avlopp
E-post: emelie.martensson@laholm.se

Tf Miljöchef/Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Jenny Hamringe
Direkt: 0430-152 79
Hälsoskydd, dricksvatten- och livsmedelstillsyn
E-post: jenny.hamringe@laholm.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Angelica Pantzar
Direkt: 0430-151 46
Lantbrukstillsyn
E-post: angelica.pantzar@laholm.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Anna-Carin Karlsson
Direkt:  0430-151 45
Miljöskydd, industri, 
bekämpningsmedel, planfrågor, strandskydd
E-post: anna-carin.karlsson@laholm.se 

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Åsa Larsson 
Direkt:  0430-152 82
Hälsoskydd, vedeldning, inomhusmiljöer,
radon, kompostering, avfallsdispenser
E-post: asa.larsson@laholm.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Denise Andreasson
Direkt: 0430-266 59
Industritillsyn, värmepumpar
E-post: denise.andreasson@laholm.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör 

Nikolina Ström - tjänstledig
Direkt: 0430-151 71
Enskilda avlopp
E-post: nikolina.strom@laholm.se

Kommunsekreterare

Lena Boström
Direkt: 0430-153 41
Kallelser,sekreterare vid beredningsutskottets och nämndens sammanträden
E-post: lena.bostrom@laholm.se

Administratör

Emelie Davidsson - Föräldraledig, ersättare Annica Storfjell
Direkt: 0430-151 40
Näradministration
E-post: emelie.davidsson@laholm.se

Registrator

Sanna Ljungberg
Direkt: 0430-153 22
Registrering av samhällsbyggnadsnämndens post
E-post: sanna.ljungberg@laholm.se

Administratör

Annica Storfjell
Direkt: 0430-151 40
Näradministration
E-post: annica.storfjell@laholm.se

Kommentera sidan

Innehållsansvarig: Ulrica Carlsson
Sidan granskad den 12 november 2021