Laholm ingen sårbar kommun
Publicerad 05 december 2011Laholms kommun hamnar långt ner på listan över sårbara kommuner i landet. Av Hallandskommunerna är det endast Kungsbacka som ligger bättre till. Det visar en undersökning som Tillväxtverket och Svenskt Näringsliv nyligen presenterade.
Alltsedan 1970-talets industrikriser har enskilda kommuners sårbarhet diskuterats. Fokus har dock främst varit på enskilda kommuners beroende av större tillverkningsföretag. Tills nu. I den senaste undersökningen har Tillväxtverket och Svenskt Näringsliv breddat bilden och plockat med fler faktorer. Därmed har även företagandets omfattning, det lokala företagsklimatet, möjligheterna till pendling samt andelen av kommunens befolkning som är i arbete tagits med. Dessutom har även tjänstesektorn beaktats när kommunernas beroende av enskilda företag beräknats.
Bredare innebörd
På så sätt har sårbarhetsbegreppet fått en annan och bredare innebörd. Nu handlar det således inte enbart om kommuners beroende av enskilda företag utan också om möjligheterna att hantera nedläggning av ett större företag.
Av landets 290 kommuner har de 100 mest sårbara delats in i tre grupper: genuint sårbara, medelhögt sårbara och måttligt sårbara. 33 av dem klassas som genuint sårbara varav 24 finns i området kring Vänern och Bergslagen. Gemensamt för flera av orterna är deras industriberoende, att de har cirka 10 000 invånare och är glest befolkade.
28:e plats
Laholms kommun hamnar på 28.e plats under begreppet ”genuint sårbar kommun”. Minst sårbara är Storstockholmskommunerna Nacka, Solna och Täby med Kungsbacka på femte plats. Med undersökningens mått är Hofors i Gästrikland mest sårbart.
Att Laholm ligger så bra till beror delvis på kommunens erkänt goda företagsklimat. I undersökningen hänvisas det nämligen till forskningsresultat som visar att ett bra företagsklimat i kommunen och hög andel företagare förknippas med såväl bättre sysselsättnings- som befolkningsutveckling. En annan faktor är givetvis också att det inte finns ett stort dominerande företag i Laholms kommun.
Grannkommuner mer sårbara
Lika bra ställt är det emellertid inte för våra grannkommuner, Båstad, Örkelljunga och Markaryd. Båstad är mest sårbart av de tre. I undersökningen hamnar kommunen så högt som på 211:e plats. Örkelljunga ligger på 185:e plats och Markaryd på 183:e plats.
Sveriges tio mest sårbara kommuner
1. Hofors
2. Hällefors
3. Filipstad
4. Olofström
5. Oxelösund
6. Fagersta
7. Ljusnarsberg
8. Skinnskatteberg
9. Sandviken
10. Emmaboda
Sveriges tio minst sårbara kommuner
1. Nacka
2. Solna
3. Täby
4. Sollentuna
5. Kungsbacka
6. Tyresö
7. Stockholm
8. Österåker
9. Upplands-Väsby
10. Enköping
33 ”genuint sårbara" kommuner (från norr till söder):
Överkalix
Nordmaling
Sandviken
Älvkarleby
Hofors
Ludvika
Ljusnarsberg
Hagfors
Eda
Filipstad
Fagersta
Skinnskatteberg
Surahammar
Hällefors
Storfors
Karlskoga
Grums
Lindesberg
Degerfors
Bengtsfors
Färgelanda
Gullspång
Laxå
Finspång
Södertälje
Oxelösund
Oskarshamn
Nybro
Emmaboda
Torsås
Olofström
Perstorp
Bjuv
Innehållsansvarig: Lars Ingemarson
Sidan uppdaterad den 28 december 2011