Barnboksillustratör på Teckningsmuseet
Publicerad 30 januari 2017
Fram till mitten av maj visar barnboksillustratören Kristina Digman en interaktiv familjeutställning på Teckningsmuseet i Laholm.
Kristina Digman, en av Sveriges främsta barnboksillustratörer, visar nu en interaktiv familjeutställning på Teckningsmuseet i Laholm. När utställningen öppnades i lördags av författaren Sanna Töringe var museet knökfullt av intresserade som ville se den Båstadsbosatta illustratörens bilder.
I den interaktiva familjeutställningen visas bland annat originalverk från några av hennes mest älskade böcker: Katt kan, Rädda spöket och Floras kulle.
Plats i Barnboksakademin
Sedan debuten har Kristina Digman illustrerat ett trettiotal böcker. Hon har suttit på en stol i Svenska Barnboksakademin och har tilldelades Ottilia Adelborg-priset för sina barnboksillustrationer.
Guidade visningar
I samband med utställningen erbjuder Teckningsmuseet guidade visningar och workshopar. Vid några tillfällen finns också Kristina Digman på plats för att hålla i naturpysselworkshopar för barn och vuxna.
Utställningen visas 28 januari–14 maj 2017. I tecknarateljén en trappa ner kan besökarna skapa egna bilder, berättelser och naturpyssla med inspiration från Kristinas böcker.
Läs mer om utställningen via länk på denna sida.
Innehållsansvarig: Lars Ingemarson
Sidan uppdaterad den 30 januari 2017