Annorlunda binge i galleri
Publicerad 27 april 2018
Anna Bauers stickade "Slukhål" visas nu på Stadshusgalleriet i Laholm.
Är det något som ligger sydhallänningarna varmt om hjärtat så är det binge och andra former av stickning. Nu ges möjligheten att uppleva stickning som konstform via en utställning på Stadshusgalleriet i Laholm.
Under tiden 28 april-21 juni visar göteborgskonstnären Anna Bauer en utställning hon gett namnet "Stygnet, maskan, ordet".
- Det är en utställning som tar avstamp i olika aspekter av stickning
som jag sedan låtit korsbefrukta med broderade bilder och texter, säger hon, och fortsätter:
- Textilen är min hemvist, det är där jag känner att jag har mitt hjärta och min fingertoppskänsla. Inom det textila fältet rör jag mig mellan bildkonst, konsthantverk, slöjd och kostym.
I hennes bilder hittar man tydliga spår av traditionella mönster, som hon fritt leker med i nya former och funktioner. Hon beskriver det själv som att "utforska en annan ingång till stickningen än det bärbara plagget". Och det kan betraktaren ana i de stickade slukhålen, som visas på utställningen.
Med en blinkning till den sydhalländska bingetraditionen visar hon bland annat verket "Bjärbo spårar ur".
Text: Lars Ingemarson och Thérèse Ehrenborg
Innehållsansvarig: Annika Lindblad
Sidan uppdaterad den 27 april 2018