Mottagning av asylsökande
Asylsökande i kommunen
Mottagningssamordnare finns på Öppen Mottagning: måndagar 12.30-16.00, onsdagar 8.30-16.00 (lunch 12.00-13.00) för att svara på frågor, hjälpa med vissa ansökningar (såsom barnomsorg, SFI), bokning av hälsoundersökningar, information om bostäder, hjälp med översättning av kallelser och hänvisningar och kontaktuppgifter dit. Den öppna mottagningen tar endast kortare besök, max 20 minuter. Behövs längre tid kan detta bokas på öppen mottagning.
Boende för asylsökande
Kommunen ansvarar inte för boende för asylsökande vuxna med barn. De som är i kommunen har antingen ordnat boende själv hos bekanta eller släktingar. Alla frågor kring boende för asylsökande måste ställas till Migrationsverket.
Barnomsorg och skola för asylsökande barn
Barn till asylsökande föräldrar erbjuds allmän förskola. Barnet måste vara mellan 3 och 5 år och kan då vistats på förskolan 15 timmar per vecka. För att ställa sitt barn i kö till förskola ska en blankett om ansökan om barnomsorg fyllas i och lämnas till Kommunens Medborgarservice. Alla barn i skolåldern har rätt till skola. Asylsökande barn som befinner sig i kommunen kan ta kontakt med kommunens Enhet för flerspråkighet och integration (EFI) och en integrationspedagog gör mottagningssamtal där de kartlägger barnens tidigare skolbakgrund och sedan får kontakt med närmaste grundskola.
Sysselsättningar för asylsökande
Från och med 1 januari 2017 har Länsstyrelsen har börjat ansvara för så kallad organiserat sysselsättning för asylsökande. Enskilda asylsökande måste kontakta tillhörande mottagningsenheter i Migrationsverket för att få information kring sysselsättning. I dagsläget ansvarar inte Laholms kommun för SFI för asylsökande. Däremot finns i Laholms kommun ett brett engagemang från civila samhället för att erbjuda asylsökande i kommun olika aktiviteter så som språkträning, språk caféer, utflykter och studiecirklar.
Innehållsansvarig: Cornelia Svensson
Sidan uppdaterad den 1 mars 2019